fackliganyheter.nu

  • Bemanningsanställda luras (Bild: Maria Kolding)

    Att skicka hem inhyrda utan lön strider mot bemanningsavtalet. Det är ett av många sätt att kringgå principen om lika villkor för anställda i bemanningsföretagen och kundföretag. Bild: Maria Kolding

Bemanningsföretag lurar sina anställda

26 juni 2012 Inhyrd personal ska ha likvärdiga villkor med de andra på arbetsplatsen. Verkligheten för bemanningsanställda är ofta en helt annan.

Stäng

Ditt meddelande är skickat!

Något gick fel när tipset skulle skickas.

Var vänlig fyll i alla fält

Skicka

*) Obligatorisk

David trivdes på jobbet på Icas lager i Kallhäll utanför Stockholm. Timlönen var hygglig och gemenskapen god – åtminstone med de andra studenterna som också var inhyrda via bemanningsföretaget Proffice.

När det var full rulle på varuplocket fick alla hugga i så svetten rann. Men när arbetsbördan lättat hände det ofta att chefen skickade hem flera inhyrda, trots att det var timmar kvar av arbetspasset.
– Då gick man miste om både lön och ob-ersättning för de sista timmarna, säger David.
Det var också vanligt att chefen från Proffce ringde strax innan David skulle gå till jobbet och bokade av hans arbetspass. Då fick han ingen lön alls.

Detta var de inhyrdas vardag tills en arbetskamrat till David i höstas vände sig till Handels och frågade om det verkligen får gå till så. Absolut inte, blev svaret från ombudsmannen Fredrik Ståhlberg. All utbokad tid ska man få betalt för, enligt bemanningsavtalet.
– Att jobba med flytande slutpunkt är flexibilitet in absurdum. De anställda blir inte daglönare utan minutlönare! säger Fredrik Ståhlberg.

Kamraten värvade David och flera andra till facket, och Fredrik Ståhlberg förhandlade med Proffice. Företaget har nu lovat sluta skicka hem inhyrda utan lön och boka av planerade arbetspass.
– Det har blivit mycket bättre. Men under två års tid har jag förlorat 150 000 kronor på hemskickningar och sena avbokningar, säger David.

Ledningen för Proffice uppger sig vara nöjd.
– Den lokala diskussionen är löst och vi har ett konstruktivt samarbete med Handels, kommenterar presschefen Maria Uggla i mejl till Handelsnytt.

Innan Davids kollega tog tag i frågan hade knappast någon av Proffice-studenterna hört talas om bemanningsavtalet, hävdar han. Handels klubbordförande på Icalagret, Jonathon Clarke, säger att alla Profficeanställda får facklig introduktion och informeras om vart de kan vända sig om de får problem. Det fackliga arbetet försvåras dock av att de inhyrda har en annan arbetsgivare, med ett kollektivavtal mellan Proffice och IF Metall.
– Det skulle vara mycket lättare om vi i den lokala Handelsklubben fick rätt att förhandla för Proffice anställda, säger Jonathon Clarke.

David, som i verkligheten heter något annat, konstaterar att priset kan bli högt för den som vågar peka på missförhållanden och hävda de anställdas rätt.
– Min kollega som slog larm till facket får inga nya uppdrag sedan dess.

  • Zarn, 2012-06-26 11:25

    Jag arbetar på ett stort företag där vi har liknande problem med de bemanningsföretagen.. Vi har fått till stånd att vi "förhandlar" för de inhyrda. Jag har kontakt med de ansvariga förbunden ( beroende på vilket bemanningsföretag de är ) så att allt blir korrekt. De tar lång tid att komma dit vi är, men bemanningsföretagen har förstått att allt går mycket smidigare om vi är överens. Sen är de också ett stort plus att företaget jag arbetar på kräver att bemanningsföretagen sköter sig korrekt.

    Ni som är förtroendevalda, kräv att få information om reglerna för inhyrning. Sen anser jag att vi förtroendevalda måste också förstå reglerna för våra inhyrda kamrater när dom inte arbetar för oss.

    Fortsätt att ifrågasätta, ring facket, börja våga prata med varandra. "De finns inga dumma frågor, bara dumma svar. "

  • Andre´ Börvall, 2012-06-28 13:54

    Jag är handelsombud på proffice. Förmodligen det enda ombudet i sverige. Det finns många frågor som vi här nere i Helsingborg håller på att arbeta med. Jag känner igen många av de punkter som artikeln lyfter fram. Det är även frågor som vi medlmear lyfter fram till ombudsmännen. Det finns bara ett sätt att få arbetsgivaren att reagera och agera på. Värva medlemar. Ju fler medlemar ju, mer inflytande får vi. Jag har värvat otroligt många medlemar, men fler ska det bli. Problemet inom bemanningsbranchen är i första hand att det är både unga och invandrad arbetskraft, som inte förstår hur det svenska systemet fungerar. Information är nyckeln till framgång. Får de anställda reda på att arbetsgivaren inte kan göra hur den vill, och man kan hänvisa till en lag eller kollektivavtal. Det gäller även att få ut informationen till de anställda att det är enbart medlemar som får hjälp. Dagligen möts jag av kollegor som ger en en "dunk" i ryggen - tack för hjälpen.
    Alla kan bli Ombud, Det är bara att söka kurserna som går varje år. Handels betalar din lön under utbildningen. Det enda som krävs är att du kan stå på dig som person, vara lyhörd och ärlig och interesserad. Så om du är trött på att bli "lurad" av din arbetsgivare. Slut knyt näven i fickan, agera och mobilisera er.

    Andre´Börvall
    Handelsombud